SS ne demek? Peki mia ne demek? League of Legends ve espor alemi içinde kullanılan terimlerin ne demek olduğu sayfamızda detaylarıyla!

Terim Açıklama
pick Şampiyon seçme işlemimize verilen isimdir. Oyuna başlarken, oynayacağınız role uygun olan şampiyonu olabildiğince hızlı ve takımınız ile görüş birliği sağlayarak seçmeniz, keyifli bir maçın anahtarıdır.
maç League of Legends’de bir oyun süresi boyunca yapılan şey. Bir el LoL atalım mı? Bir maç yapalım mı? gibi sorularla artık günlük hayatınızda karşılaşabilirsiniz.
item Dükkan ya da market denilen, doğduğunuz merkez olan noktadan satın alabileceğiniz her türlü şeye verilen isim.
eşya Dükkan ya da market denilen, doğduğunuz merkez olan noktadan satın alabileceğiniz her türlü şeye verilen isim.
top Üst koridor
bot Alt koridor
jungle Orman
jung Orman
mid Orta koridor
lane Koridor
blue Oyunda kesildiğinde mana artışı bonusu sağlayan orman yaratıklarına verilen isim. Örnek: Gel sana blue alalım / Gel sana maviyi alalım.
red Oyunda kesildiğinde saldırı gücü bonusu sağlayan orman yaratıklarına verilen isim.
baron Sihirdar Vadisi’nde haritanın ortasından geçen nehrin üst kısmında bulunan Baron Nashor.
buff Oyun içinde şampiyonunuzu etkileyen güçlendirmedir. Can değerlerine, manasına, saldırı veya büyü gücüne bonuslar eklenebilir.
nerf Bir şampiyonun, olduğundan biraz daha güçsüz bir konuma getirilecek şekilde bonuslarında veya istatistik değerlerinde oynama yapılmasıdır.
ad Attack Damage, yani Saldırı Gücü anlamına gelen bu kısaltma, o roldeki şampiyonları yahut eşyaları anlatırken kullanılabilir.
adc Attack Damage Carry, Saldırı Gücü Taşıyıcı. Bu roldeki şampiyonlar, oyun başında kırılgan olup, farm yaptıklarında büyük bir güce sahip olan ve takımı zafere taşıyan bir yapıya sahiptir.
ap Büyü Gücü.
sup Yardımcı, Destek.
tank Takım savaşlarına önden giren, savunması yüksek, aura etkileri olan eşyalar da kasan şampiyonlar.
assassin Suikastçı roldeki şampiyonlar, ani ve yüksek atak yapabilme gücüne sahip karakterler.
autoattack Otomatik saldırı. Şampiyonumuzun uzaktan veya yakında elle düz vuruşları.
gank Genelde sürpriz bir şekilde toplanıp gidip bir rakip şampiyonu öldürmek. Baskın düzenlemek.
ulti Şampiyonların en son ve güçlü yetenekleri.
sur Surrender, pes etmek. Örneğin: "Sur?" "20’de sur?" gibi sorularla karşılaşırsanız maç kötü gidiyor, 20. dakikaya geldiğimizde pes edelim mi demek olur bu (20. dakika olmasının nedeni oyunda daha öncesinde pes edemiyor olmanız). Sur vermek veya pes etmek, enter’a basılıp sohbet kısmına /sur yazılarak yapılır, bir oylama sonucu takımın çoğunluğu tarafından kabul görürse Nexus’unuz infilak eder.
nexus Sihirdar Vadisi ve diğer haritalardaki korumanız gereken merkez üssünüzdür.
chat Sohbet, sohbet sekmesi. Enter tuşuna basarak bir şeyler yazıp gönderebilirsiniz. " /All " yazarak başladığınızda yazdıklarınızı rakip takımın oyuncuları da görecektir.
def Savunma yapalım! ifadesi içerir.
late Oyunun uzadığını ya da uzayacağını ifade eder.
late herosu Oyunun başlarında kırılgan olup iyi farm kastığında, oyun uzadığında güçlenen ve büyük güçlere sahip olan şampiyon türüdür.
farm Minyon kesmek.
stun Sersemletme, dondurma, hareketsiz bırakma etkisi.
slow Yavaşlatma etkisi.
cs Creep Score, yani ne kadar minyon öldürdüğünüzdür. Ekranınızın sağ üst köşesinde yazar.
feed Takım arkadaşınızın ya da rakibin yaptığı kasıtlı/kasıtsız arka arkaya ölme durumuna verilen addır. Rakibe ya da size altın kazandırdığı için feed (beslemek) kelimesi kullanılmıştır.
aram All Random All Mid, Rastgele Şampiyon Herkes Orta Koridorda anlamına gelen bu oyun türü Sonsuz Uçurum haritasında oynanır. Oynanış şekli başlıkla açıkça ve özetle verilmiştir.
last hit Son vuruş. Gerek minyonlara gerekse rakip şampiyona yapılıp ondan gelecek altını kazanma hakkını elde etme.
aura Çevrelerine de güç, savunma, hız gibi yararlı yahut zararlı etkileri olan eşyaların pasif özellikleri.
push İttirmek.
harass Harass yapmak, rakip şampiyona sürekli olarak hasar vererek onun canını azaltmak, moralini bozmak, merkeze dönmesini sağlamak, ya da bir gank planı için hazır hale getirmektir.
base Merkez. "b" harfine tıklayarak (güvenli bir yerde olduğunuza emin olun) saniyeler içinde merkezinizde olabilir, gerekli eşyaları alıp koridorunuza veya ormana geri dönebilirsiniz.
ks Kill Steal. Yani, bir oyuncunun takım arkadaşından bilinçli veya bilinçsiz olarak, tam öldüreceği bir minyona veya şampiyona son vuruşu yaparak ondan kazanacağı altını ve öldürme sayısını, skorunu çalmasıdır.
gg Good game. "Güzel oyun, teşekkürler" anlamında maçın sonunda yazılabilir.
wp Well played. "iyi oyundu" anlamındadır. gg wp olarak da kullanılıyor olmaktadır.
afk Away From Keyboard, "Klavyeden Uzakta" yani bilgisayarın başında değilim, anlamındadır. "Bir dakika geliyorum" demek ister burada konuşan.
solo Genelde üst koridorda tek başına oynamayı ifade eder.
cd Cooldown, yani bekleme süresidir.
hp healt point, can puanı, canınız.
xp experience point, tecrübe puanı
cc Crowd control, çok sayıdaki rakibi aynı anda engellemek veya onlara hasar vermek anlamında kullanılır.
mia Missing in action, koridorda karşınızdaki rakibin olmaması durumunda olası bir tehlikeye karşı takım arkadaşlarınızı uyarmak adına söylediğiniz şey.
ss Miss, koridorda karşınızdaki rakibin olmaması durumunda olası bir tehlikeye karşı takım arkadaşlarınızı uyarmak adına söylediğiniz şey.